PROCEDURA ZGŁOSZEŃ WEWNĘTRZNYCH
PPUH „Dekom” Sp. z o.o.
§ 1 Cel procedury
Przyjęcie niniejszej procedury ma na celu:
- Wypełnienie obowiązków zawartych w ustawie o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.
- Ochronę sygnalistów przed wszelkimi działaniami odwetowymi.
- Stworzenie bezpiecznego środowiska pracy poprzez zapewnienie możliwości bezpiecznego kontaktu z pracodawcą w sytuacjach, które wymagają jego reakcji.
- Wykrywanie naruszeń prawa i innych nieprawidłowości w celu ochrony interesu publicznego, interesu osób pokrzywdzonych oraz interesu i dobrego wizerunku pracodawcy.
§ 2 Słownik pojęć
- Działania następcze – działania podjęte przez pracodawcę w celu oceny prawdziwości informacji zawartych w zgłoszeniu, mających przeciwdziałać naruszeniu prawa będącego przedmiotem zgłoszenia.
- Działania odwetowe – bezpośrednie lub pośrednie działania lub zaniechania, w kontekście związanym z pracą, spowodowane zgłoszeniem i naruszające lub mogące naruszać prawa sygnalisty, wyrządzające lub mogące wyrządzić mu szkodę.
- Informacja zwrotna – informacja przekazywana sygnaliście na temat planowanych lub podjętych działań następczych.
- Koordynator - osoba wyznaczona przez pracodawcę do weryfikacji zgłoszeń, prowadzenia postępowania wyjaśniającego, podejmowania i koordynowania działań następczych. Na pierwszego Koordynatora powołuje się Magdalenę Celej-Gołębiewską. Zmiana Koordynatora następuje w drodze uchwały Zarządu pracodawcy.
- Przyjmujący zgłoszenia – wyznaczona przez pracodawcę osoba odpowiedzialna za przyjęcie Zgłoszenia wewnętrznego oraz przekazanie go Koordynatorowi. Na pierwszego Przyjmującego zgłoszenia powołuje się Ewelinę Linoż. Zmiana Przyjmującego zgłoszenia następuje w drodze uchwały Zarządu pracodawcy.
- Zgłoszenie wewnętrzne – zgłoszenie dokonane na zasadach i w formie opisanej w niniejszej procedurze.
- Zgłoszenie zewnętrzne – zgłoszenie skierowane do Rzecznika Praw Obywatelskich lub innego organu publicznego.
- Sygnalista – osoba dokonująca zgłoszenia wewnętrznego na warunkach określonych w niniejszej procedurze lub zgłoszenia zewnętrznego lub ujawnienia publicznego.
- Ujawnienie publiczne – podanie informacji o naruszeniu prawa do wiadomości publicznej.
§ 3 Zakres podmiotowy
Sygnalistą może zostać osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym:
- Pracownik,
- Pracownik tymczasowy,
- Osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej,
- Osoby, które przestały już świadczyć pracę,
- Kandydaci do pracy,
- Stażysta, wolontariusz, praktykant,
- Prokurent,
- Członek organu zarządzającego lub nadzoru,
- Przedsiębiorca – usługodawca i dostawca, z którym pracodawcę łączy umowa,
- Osoby świadczące pracę pod nadzorem i kierownictwem przedsiębiorcy.
§ 4 Zakres przedmiotowy
Procedurę stosuje się w przypadku naruszeń prawa dotyczących:
- Korupcji,
- Zamówień publicznych,
- Usług, produktów i rynków finansowych,
- Przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu,
- Bezpieczeństwu produktów i ich zgodności z wymogami,
- Bezpieczeństwa transportu,
- Ochrony środowiska,
- Ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego,
- Bezpieczeństwa żywności i pasz,
- Zdrowia i dobrostanu zwierząt,
- Zdrowia publicznego,
- Ochrony konsumentów,
- Ochrony prywatności i danych osobowych,
- Bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych,
- Interesów finansowych skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej,
- Rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych,
- Konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujących w stosunku do jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi powyżej.
§ 5 Sposoby dokonywania zgłoszeń
- W celu dokonania Zgłoszenia wewnętrznego w formie pisemnej należy wysłać list na adres: S.U. Bałtyk ul. Rodziewiczówny 1, 78-100 Kołobrzeg z dopiskiem „Dekom - zgłoszenie wewnętrzne” (zgłoszenie pisemne w formie papierowej) lub wiadomość e-mail na adres: zgloszenia@dekom.com.pl z dopiskiem w tytule wiadomości e-mail: „Dekom – zgłoszenie wewnętrzne” (zgłoszenie pisemne w formie elektronicznej).
- Dodanie na kopercie lub w tytule wiadomości e-mail dopisku „Dekom - zgłoszenie wewnętrzne” zagwarantuje, że korespondencja trafi Przyjmującego zgłoszenia. Brak dopisku skutkuje ryzykiem, że pismo zostanie zakwalifikowane jako inny środek, niż zgłoszenie wewnętrzne i w konsekwencji nie trafi do Przyjmującego zgłoszenia.
- W celu dokonania Zgłoszenia wewnętrznego w formie ustnej należy zadzwonić pod numer Przyjmującego zgłoszenia, tj. 519 538 356. We wstępie rozmowy należy wyraźnie wskazać, że intencją dzwoniącego jest dokonanie Zgłoszenia wewnętrznego.
- Zgłoszenia wewnętrzne w formie ustnej nie są nagrywane.
- Zgłoszenie wewnętrzne dokonane w formie ustnej jest dokumentowane w formie protokołu rozmowy, odtwarzającego dokładny jej przebieg, sporządzonego przez Przyjmującego zgłoszenie. Sygnalista może dokonać sprawdzenia, poprawienia i zatwierdzenia protokołu rozmowy przez jego podpisanie.
- Na wniosek Sygnalisty zgłoszenie w formie ustnej może zostać dokonane podczas bezpośredniego spotkania zorganizowanego w terminie 14 dni od dnia otrzymania takiego wniosku. Postanowienia ust. 3-5 powyżej stosuje się odpowiednio.
- Przyjmujący zgłoszenia przekazuje zgłoszenia wewnętrzne Koordynatorowi. W wypadku zgłoszeń w formie ustnej przekazuje Koordynatorowi protokół rozmowy.
- Sygnalista powinien wskazać w Zgłoszeniu wewnętrznym swoje dane kontaktowe, które mogą być przez Koordynatora wykorzystane do postępowania zainicjowanego Zgłoszeniem wewnętrznym.
- Zgłoszenia anonimowe nie będą rozpatrywane.
§ 6 wymogi dotyczące zgłoszenia
- Sygnalista podlega ochronie od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.
- Sygnaliści są zobowiązani dokonywać zgłoszeń w dobrej wierze, tj. mając na celu dobro funkcjonowania i działalności pracodawcy, a nie chęć osiągnięcia korzyści osobistej, dokuczenia komukolwiek itp.
- Dokonanie zgłoszenia w złej wierze skutkować będzie wyciągnięciem konsekwencji dyscyplinarnych i cywilnych, a w uzasadnionych przypadkach – także karnoprawnych. Nie wyłącza to zastosowania innych sankcji przewidzianych w ustawie.
- Sygnalista powinien zadbać o przekazanie jak najbardziej wartościowych informacji, które pozwolą na skuteczne przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
§ 7 koordynatorzy i poufność
- Koordynator gwarantuje, że wszystkie zgłoszenia będą traktowane z należytą powagą i starannością, a ich rozpatrywanie będzie opierało się na zasadach bezstronności i obiektywizmu. Poszanowanie godności i dobrego imienia wszystkich osób, których dotyczy zgłoszenie, będzie naczelną zasadą w całym procesie postępowania wyjaśniającego.
- Koordynator, jak i wszyscy inni uczestnicy postępowania wyjaśniającego, są zobowiązani dołożyć należytej staranności w celu zapewnienia, że wszystkie decyzje i działania następcze będą podejmowane na podstawie faktów i zebranych dowodów, a nie pomówień i bezpodstawnych oskarżeń.
- Organizacja procesu dokonywania, przyjmowania i obsługi zgłoszeń ma na celu uniemożliwienie uzyskania dostępu do informacji zawartych w zgłoszeniu jakimkolwiek nieupoważnionym osobom.
- Organizacji procesu zapewnia poufność i ochronę tożsamości osoby, która dokonuje zgłoszenia, osoby, której dotyczy zgłoszenie, a także wszystkich innych osób, których dane pojawiają się w zgłoszeniu.
- Dostęp do danych sygnalisty oraz informacji zawartych w zgłoszeniu jest udzielany przez Koordynatora tylko osobom, które są niezbędne do przeprowadzenia skutecznego postępowania wyjaśniającego, po odebraniu od nich pisemnego zobowiązania do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji, uzyskanych w postępowaniu wyjaśniającym.
- W każdym innym przypadku ujawnienie tożsamości Sygnalisty może nastąpić tylko za jego wyraźną zgodą.
- Ujawnienie danych sygnalisty może nastąpić również wtedy, gdy jest to konieczny i proporcjonalny obowiązek wynikający z przepisów prawa w związku z postępowaniami wyjaśniającymi prowadzonymi przez organy publiczne lub postępowaniami przygotowawczymi bądź sądowymi prowadzonymi przez sądy, w tym w celu zagwarantowania prawa do obrony przysługującej osobie, której dotyczy zgłoszenie.
§ 8 Zakaz działań odwetowych
- Obowiązuje bezwzględny zakaz działań odwetowych i niekorzystnego traktowania, a także gróźb i prób podejmowania działań odwetowych w stosunku do sygnalisty..
- Pełny katalog działań odwetowych i środków ochrony sygnalisty opisuje rozdział 2 ustawy o ochronie sygnalistów. Przykłady zakazanych działań odwetowych:
- Rozwiązanie umowy o pracę,
- Obniżenie wynagrodzenia,
- Wstrzymanie lub pominięcie w awansie,
- Niekorzystne i niesprawiedliwe traktowanie.
- Sygnalista, który stał się celem działań odwetowych lub obawia się, że może stać się ich celem, powinien niezwłocznie zgłosić ten fakt Koordynatorowi, który zobowiązany jest podjąć w takiej sytuacji niezbędne działania.
§ 9 działania następcze
Etapy postępowania po otrzymaniu zgłoszenia:
- Rejestracja zgłoszenia,
- Potwierdzenie – w ciągu 7 dni od otrzymania zgłoszenia Koordynator potwierdzi sygnaliście fakt przyjęcia zgłoszenia,
- Weryfikacja zgłoszenia:
- uznanie zgłoszenia za zasadne i zgodne z procedurą oraz poinformowanie sygnalisty o kolejnych etapach postępowania,
- uznanie zgłoszenia za niezasadne lub niezgodne z procedura,
- Informacja zwrotna – w ciągu 3 miesięcy Koordynator przekaże sygnaliście informacje zwrotne o stwierdzeniu bądź braku stwierdzenia naruszenia prawa i planowanych lub podjętych działaniach następczych oraz powodach takich działań,
- Zakończenie sprawy w rejestrze zgłoszeń.
§ 10 zgłoszenia zewnętrzne
Sygnaliści mają możliwość dokonania zgłoszenia zewnętrznego. Szczegółowe informacje dotyczące trybu, zasad i formy dokonywania zgłoszeń zewnętrznych znajdują się w rozdziale 4 ustawy o ochronie sygnalistów.
Zgłoszenie zewnętrzne dokonuje się do:
- Rzecznika praw obywatelskich,
- Innych organów publicznych przyjmujących zgłoszenia zewnętrzne dotyczące naruszeń w dziedzinach należących do zakresu działania tych organów,
- Instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej.
§ 11 odpowiedzialność za naruszenie prawa
- Osoba, której udowodniono naruszenie prawa lub inne nieprawidłowości, będzie podlegała odpowiedzialności dyscyplinarnej, karnej lub cywilnej.
- Osoba, która będzie uniemożliwiała lub istotnie utrudniała sygnaliście dokonywanie zgłoszenia, będzie podlegała odpowiedzialności dyscyplinarnej, karnej lub cywilnej.
- Sygnalistą, który dokona zgłoszenia, wiedząc, że nie doszło do naruszenia prawa, będzie podlegał odpowiedzialności dyscyplinarnej, karnej lub cywilnej.
- Sygnalista, który jest jednocześnie sprawcą zgłaszanych nadużyć i nieprawidłowości lub jest w jakimś stopniu w nie zaangażowany, nie posiada immunitetu wyłączającego odpowiedzialność. Pracodawca uwzględni jednak fakt dokonania zgłoszenia i pomoc sygnalisty jako okoliczność łagodzącą w zakresie, na jaki będzie miał wpływ.
§ 12 przetwarzanie danych osobowych
- Po otrzymaniu zgłoszenia pracodawca przetwarza dane osobowe w zakresie niezbędnym do przyjęcia zgłoszenia lub ewentualnego działania następczego.
- Dane osobowe, które nie mają znaczenia dla rozpatrywania zgłoszenia, nie są zbierane, a w razie przypadkowego zebrania są niezwłocznie usuwane. Usunięcie tych danych następuje w terminie 14 dni od chwili ustalenia, że nie mają one znaczenia dla sprawy.
- Dane osobowe przetwarzane związku z przyjęciem zgłoszenia lub podjęciem działań następczych są przechowywane przez pracodawcę przez okres 3 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym sfinalizowano działania następcze
- Zapisów punktu 3 nie stosuje się, gdy dokumenty związane ze zgłoszeniem stanowią część akt postepowań przygotowawczych lub spraw sądowych bądź spraw sądowo-administracyjnych.
§ 13 obowiązywanie procedury
- Niniejsza procedura wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia podania jej do wiadomości osób wykonujących pracę w sposób przyjęty u pracodawcy.
- Procedura obejmuje wszystkich pracowników niezależnie od zajmowanego stanowiska i rodzaju umowy będącej podstawą zatrudnienia.
- W zakresie nieuregulowanym postanowieniami niniejszej procedury zastosowanie mają przepisy prawa polskiego, w tym przepisy ustawy o ochronie sygnalistów.